gdzie na ferie zimowe
30 listopada, 2022

Co z feriami 2023 ? Gdzie wyjadą Polacy ?

By Damian Bednarz

Rok 2023 ma okazać się jeszcze trudniejszy pod względem finansowym, niż ten mijający. Wszelkie podwyżki sprawiają, że Polacy wnikliwie przyglądają się zimowym ofertom wyjazdowym. O to jak będzie wyglądał sezon zimowy 2022/23 martwią się także właściciele hoteli. Co czekać może na turystów podczas ferii 2023, zdradza Tomasz Kustler, ekspert branży hotelarskiej.

Nie rezygnujemy z ferii ale wybieramy oszczędniej

Polacy mimo kryzysu nie chcą rezygnować z zimowego odpoczynku. Niestety ceny chociażby na stokach nie napawają optymizmem. Skipassy podrożały już o kilkanaście procent w stosunku do zeszłego roku. Jeśli dodać do tego podwyżki we wszelkich obiektach wypoczynkowych spowodowane wzrostem cen prądu i gazu, wyjazd rodzinny na ferie może okazać się kosztowny.

– Kryzys jak wszyscy wiemy dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. Mimo to nie chcemy rezygnować z wypoczynku podczas ferii, tym bardziej jeśli mamy dzieci. Zmiany w rezerwacjach są widoczne już od kilku lat. Polacy dokonują ich często na ostatnią chwilę licząc na zniżki, jednak takich promocji jest coraz mniej. Można więc się rozczarować. Szczęściem w nieszczęściu zarówno dla turystów jak i hotelarzy jest fakt, że zagraniczne wyjazdy podrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Przewidujemy więc, że w ferie Polacy wybiorą wyjazdy w górskie rejony kraju, co jest z resztą już swego rodzaju tradycją – mówi Tomasz Kunstler, ekspert i inwestor branży hotelarskiej.

Jak Polacy planują ferie 2023?

Rezygnacja z jedzenia na mieście, ograniczenie zakupów niepotrzebnych ubrań i elektroniki, systematyczne odkładanie, to tylko kilka z przykładów oszczędzania, na jakie decydujemy się aby było nas stać na wyjazdy zimowe ale i wakacyjne. Polacy pokochali podróże i mimo trudnych obecnie czasów, nie chcą z nich rezygnować, jednak organizują je w inny sposób. Jak ułatwić sobie organizację ferii?

– Rekomenduję dokładne poszukanie obiektu i atrakcji jakich na dany moment potrzebujemy i rezerwację od razu gdy się zdecydujemy. Dla jednych ważne będą bliskie stoki, dla innych atrakcje hotelowe, miejsca do wycieczek, ognisk, kolejni wybiorą wyjątkowe jedzenie i zabiegi SPA. Podczas ferii zwłaszcza górskie obiekty cieszą się dużą popularnością, więc jeśli chcemy się wybrać w góry, nie odkładajmy tego na ostatni moment. Mamy w Polsce przepiękne obiekty także w dobrych cenach i tam warto się udać, gdyż jakość będzie bardzo wysoka. Polacy chcąc zaoszczędzić wybierają krótsze pobyty, kilkudniowe, a nie tygodniowe jak wcześniej. Jako właściciel resortu położonego u podnóża Gór Opawskich, mogę zdradzić, że na dziś rezerwacje na ferie to 30% i na okres wypoczynkowy z najbliższych nam regionów (Górny i Dolny Śląsk) mamy jeszcze wolne miejsca. Uważam, że to i tak dobry wynik zważywszy na to, że to początek grudnia i każdy jeszcze myśli o świętach. Obecnie goście rezerwują pobyty na tzw. przedłużone weekendy (czwartek – niedziela). Największą popularnością cieszą się pakiety pobytowe z pełnym wyżywieniem w formie bufetu i zaplanowanymi weekendowymi atrakcjami. – tłumaczy Tomasz Kunstler.

Ferie w górach zależą także od pogody.

– Goście obecnie do ostatniej chwili będą oczekiwać na gwarancje narciarskiej pogody. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie w okresach zapowiedzi opadów śniegu. Tak jak też wspomniałem, turyści odmiennie do lat poprzednich oczekują na rezerwacje typu „last minute” nie obawiając się barku dostępności pokoi, oczekując jednocześnie obniżonej ceny.